Calendar

september

tue17sep2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed18sep9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed18sep2:00 pmcolts a tournament at brockhurst - 2pm start

wed18sep2:30 pmcolts b & c vs woodcote house (a)

thu19sep9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu19sep2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri20sep8:40 amcelebration assembly - all parents welcome

fri20sep2:00 pmu9a tournament at brockhurst - 2pm start

mon23sep9:00 am11:00 amyear 1 to pangbourne woods

mon23sep2:00 pmyear 2 games - succ

tue24sep9:15 am11:30 amyear 3 swimming at the oratory

tue24sep2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed25sep9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed25sep2:30 pmcolts a tournament at dolphin school

wed25sep2:30 pmcolts b & c vs papplewick (H)

thu26sep9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu26sep2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri27sep8:40 ammacmillan coffee morning (non uniform day) - all parents welcome

fri27sep2:30 pmu9a & b vs brockhurst (a)

fri27sep2:30 pmu8b vs holme grange c (h)

mon30sep9:00 am11:00 amlittle griffins & reception to pangbourne woods

mon30sep2:00 pmyear 2 games - succ

october

tue01oct9:15 am11:30 amyear 3 swimming at the oratory

tue01oct9:30 am10:30 amlittle griffins discovery day

tue01oct2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed02oct9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed02oct2:30 pmcolts a & b vs st neot's (h)

wed02oct2:30 pmcolts c vs st neot's (a)

thu03oct9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu03oct2:30 pmyears 3 & 4 games - succ

fri04oct8:40 amcelebration & year 6 assembly - all parents welcome. followed by coffee with the head

fri04oct2:30 pmu8a & b vs reddam (a)

fri04oct2:30 pmu9a & b vs reddam (h)

mon07oct9:00 am11:00 amyear 2 to pangbourne woods

mon07oct2:00 pmyear 2 games - succ

tue08oct9:15 am11:30 amyear 3 swimming at the oratory

tue08oct2:00 pmYears 5 & 6 games - succ

wed09oct9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed09oct2:30 pmcolts a vs reddam (H)

wed09oct2:30 pmcolts b & c vs reddam (a)

thu10oct9:00 amst Edward's prayer group meeting - if you would like to attend please contact Astrid colquhoun

thu10oct9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu10oct2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri11oct8:40 amcelebration assembly - all parents welcome

fri11oct2:30 pmu8a & b vs daneshill (H)

fri11oct2:30 pmu9a & B vs Daneshill (A)

sat12oct10:00 am12:00 pmopen morning for prospective parents

mon14oct9:30 am11:00 amyear 1 to pangbourne woods

mon14oct2:00 pmyear 2 games - succ

mon14oct4:15 pmpre-prep parents' evening

tue15oct9:15 am11:30 amyear 3 swimming at the oratory

tue15oct2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed16oct9:10 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed16oct2:30 pmcolts a, b & c vs Dolphin School (A)

thu17oct9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu17oct2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri18oct8:40 amcelebration & year 4 assembly - all parents welcome

fri18oct2:30 pmu9a & b vs dolphin school (H)

fri18oct2:30 pmu8a & b vs dolphin school (A)

mon21oct9:30 am11:00 amlittle griffins & reception to pangbourne woods

mon21oct2:00 pmyear 2 games - succ

tue22oct9:15 am11:30 amyear 3 swimming at the oratory

tue22oct2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed23oct9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed23oct2:30 pmcolts a, b & c vs waverley prep (H)

thu24oct9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu24oct2:30 pmhouse football

fri25oct8:00 amHalf term - friday 25th october - friday 1st november (inclusive) - holiday club available throughout

november

mon04nov9:00 am11:00 amyear 2 to pangbourne woods

mon04nov2:00 pmyear 2 games - succ

mon04nov4:15 pmyears 3 & 4 parents' evening

tue05nov9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue05nov9:30 am11:00 amlittle griffins & reception 2020 taster session

tue05nov2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed06nov9:15 am11:30 ampre -prep swimming at the oratory

wed06nov2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

thu07nov9:00 amindividual & football team photos

thu07nov2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri08nov8:40 amschool remembrance assembly

fri08nov8:40 amhouse point winners announced at short assembly

fri08nov2:00 pmu8a tournament at daneshill - 2pm start

fri08nov2:30 pmu9a & b vs st neots (H)

fri08nov2:30 pmu8b vs st neots (A)

mon11nov8:40 amanti-bullying week assembly

mon11nov9:00 am11:00 amyear 1 to pangbourne woods

mon11nov10:00 am12:00 pmgum shield fitting

mon11nov2:00 pmyear 2 games - succ

mon11nov4:15 pmyear 5 parents' evening

tue12nov9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue12nov2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed13nov9:00 amst edward's prayer group meeting - if you would like to attend please contact astrid colquhoun

wed13nov9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed13nov2:30 pmcolts a vs yateley manor (A)

wed13nov2:30 pmcolts b & c vs yateley manor (H)

thu14nov9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu14nov2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

thu14nov2:00 pm3:30 pmlittle griffins & reception taster session

fri15nov8:40 amcelebration & year 3 assembly - all parents welcome

fri15nov2:30 pmu8a & b vs st andrews (H)

fri15nov2:30 pmu9a, b & c vs st andrews (A)

mon18nov9:00 am11:00 amlittle griffins & reception to pangbourne woods

mon18nov2:00 pmyear 2 games - succ

mon18nov4:15 pmyear 6 parents' evening

tue19nov9:00 amflu Immunisations - reception to year 6

tue19nov9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue19nov2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed20nov9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed20nov2:30 pmcolts a & b vs holme grange & st Andrews (H)

wed20nov2:30 pmColts C vs Holme grange & st Andrews (away at Holme grange)

thu21nov9:45 am10:45 amlittle hatchlings stay & play

thu21nov2:30 pmhouse cross country at blue coat school

fri22nov8:40 amcelebration & Year 5 assembly - all parents welcome

fri22nov2:30 pmu8a & b vs yateley manor (A)

mon25nov2:00 pmyear 2 games - succ

tue26nov9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue26nov2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed27nov9:15 am11:30 ampre-prep swimming at the oratory

wed27nov2:30 pmcolts a vs st Georges (A)

wed27nov2:30 pmcolts b & c vs st Georges (H)

thu28nov2:30 amyears 3 & 4 games - succ

thu28nov9:30 am11:00 ampre-prep nativity to local nurseries

fri29nov9:15 ampre-prep nativity to whole school

fri29nov2:30 pmu9a & b vs LVS (A)

fri29nov2:30 pmu8a & b vs LVS (H)

december

mon02dec9:00 ampre-prep nativity to parents

mon02dec2:00 pmyear 2 games - succ

tue03dec9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue03dec2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed04dec11:00 am12:30 pmcarol service rehearsal

wed04dec2:30 pmcolts a & b vs LVS (h)

wed04dec2:30 pmcolts c vs lvs (a)

thu05dec11:00 am12:30 pmcarol service rehearsal

thu05dec2:30 pmyears 3 & 4 games training - succ

fri06dec11:00 am12:30 pmcarol service - rehearsal

fri06dec2:30 pmcarol service

mon09dec10:00 am3:30 pmrugby day

tue10dec9:15 am11:30 amyear 4 swimming at the oratory

tue10dec12:30 pmhouse winners lunch

tue10dec2:00 pmPre-prep Christmas party

tue10dec2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

wed11dec8:45 amPre-prep trip to the pantomime at corn exchange, Newbury

wed11dec2:00 pmyears 5 & 6 games - succ

thu12dec8:00 am6:00 pmChristmas jumper day

thu12dec9:00 amst Edward's prayer group meeting - if you would like to attend please contact Astrid Colquhoun

thu12dec12:30 pmChristmas lunch

thu12dec2:00 pmyears 3 & 4 games - succ

fri13dec8:40 amcelebration & Colours assembly - all parents welcome

fri13dec9:00 amprep Christmas parties

fri13dec12:00 pm12:00 pmterm ends

fri13dec12:00 pmend of term

mon16dec(dec 16)8:00 amfri20(dec 20)6:00 pmholiday club runs between Monday 16th to Friday 20th December